Vse, kar je dobro vedeti o SSL certifikatu

Ne glede na to, ali ste lastnik spletne strani ali ne, ste verjetno za SSL certifikat že slišali. Ali pa se ravno v tem trenutku sprašujete, kaj SSL certifikat sploh pomeni in zakaj naj bi ga potrebovala vsaka resna spletna stran.

V resnici so redki tisti, ki povsem razumejo delovanje omenjenega certifikata. Prav tako njegovo dodatno vrednost in ne nazadnje še kredibilnost, ki jo daje spletni strani, posledično pa tudi podjetju, organizaciji, društvu in še bi lahko naštevali.

SSL certifikat kot digitalno varnostno potrdilo

Ko je SSL certifikat potrebno definirati, mnogi rečejo, da je to digitalno varnostno potrdilo, kar je pravzaprav najpreprostejša oznaka zanj. Takšno potrdilo torej zagotavlja resničnost pa tudi varnost spletnega mesta. Obenem z uporabo SSL protokola šifrira podatke, ki se prenašajo med stranjo na spletu in njenimi obiskovalci.

SSL certfikat vsebuje javni ključ in identiteto lastnika spletnega mesta
SSL certfikat je datoteka, nameščena na izvornem strežniku spletnega mesta. To je preprosto podatkovna datoteka, ki vsebuje javni ključ in identiteto lastnika spletnega mesta ter druge informacije. Brez SSL certifikata prometa spletnega mesta ni mogoče šifrirati.

Če omenjenega digitalnega potrdila na svoji spletni strani nimamo, to pomeni, da bodo brskalniki obiskovalce spletne strani na to seveda opozorili. Opozorili jih bodo, da so obiskali nevarno oziroma manj varno spletno stran. Slednje pa na vašo prodajo na primer zagotovo ne bi prav dobro vplivalo.

Delovanje SSL certifikata v praksi

SSL certifikati v praksi delujejo tako, da podatke med vašo spletno stranjo in obiskovalci šifrirajo. Na takšen način dobro varujejo številne zaupne podatke, kot so na primer kreditne kartice, gesla, varnostne kode, domači naslovi, telefonske številke in podobno.

Naučite se, kaj je SSL certifikat, vsebina SSL certifikata, kaj je SSL (sloj varnih vtičnic), kaj je TLS (transport layer security) in kako si ogledati vsebino SSL certifikata z openssl.

Omenjene zaupne podatke SSL certifikat pretvori v obliko, ki v resnici nikomur ne koristi – niti nepridipravom, ki prežijo na to, da bi jih izkoristili. Nekateri celo pravijo, da je SSL certifikat kot nek varnostnik s solzivcem. Ko torej prične zaznavati nekega vsiljivca, mu takoj zamegli vpogled in na takšen način preventivno prepreči vse nadaljnje posledice.

Neuporaba SSL certifikata

Mnogi pa se sprašujejo, kaj če SSL certifikata ne uporabljajo. Seveda jim v tem primeru lahko strokovnjaki pa tudi kdo drug takoj pove, da bodo pri Googlu zagotovo dobili črno piko.

To pomeni, da jih bo v svojem sistemu spletne strani brez certifikata označil kot nezaščitene oziroma kot nevarne. Posledično se bodo rangirali nižje pri rezultatih iskanja.

Če torej SSL certifikata na svoji spletni strani ne uporabljate, to pomeni lahko precej veliko izgubo zaupanja v vašo spletno stran, prav tako v blagovno znamko.

Objave iz iste kategorije: